Фактът за Мекотели, който никой не предлага

Фактът за Мекотели, който никой не предлага

Фактът за Мекотели, който никой не предлага

Blog Article



Имат много развити сетивни органи – очите са почти като тези на гръбначните животни. Обонянието е силно развито (чрез органи – осфрадиуми).

Отразяващите клетки са два вида. Първият отразява постъпващата светлина, като така кара кожата да изглежда бяла на бяла светлина, червена на червена светлина и т.н. Вторият тип е като живо сапунено мехурче, което мени цвета си, когато се гледа под различни ъгли. Заедно рефлекторите и пигментните органи позволяват на октопода да създава огромно разнообразие от цветове и шарки.

Токсините на охлювите Конуси се отличават с висок и силно специфичен ефект. Сравнително неголямата му молекула позволява лесния му лабораторен синтез. Поради тези си качества токсинът на конусите е обект за изследване в неврологията.

Нервните системи на безрбетниците воопшто (и особено мекотелите) се многу различни од оние на 'рбетниците како рибите, птиците и цицачите. Некои мекотели, како лушпите од забите и двовалвите, поседуваат кластери на неврони (наречени ганглиони) наместо вистински мозок, додека мозокот на понапредните мекотели како цефалоподи и гастроподи е обвиткан околу нивните хранопроводници наместо изолирани во тврди черепи.

Запознайте се с най-старите религии в света! Почерпете знания и мъдрост от най-големите умове в...

Плуващ октопод – фунията се намира в долната част на нивото под очите Интересно образувание, което функционално е свързано с мантията, е фунийката при мекотели главоногите. Тя представлява мускулесто образувание на коремната страна на трупа, част от видоизменения крак. На коремната страна мантийната празнина образува цепка, която може да се затвори с помощта на две мускулести образувания, наречени копчета. Между копчетата се намира и фунийката. Разширеният ѝ край се отваря в мантийната празнина, а предният стеснен е отворен във външната среда.

С изключение на главоногите, мекотелите като цяло са нежни вегетарианци. Сухоземните коремоноги като охлюви и охлюви се хранят с растения, гъби и водорасли, докато по-голямата част от морските мекотели (включително двучерупчести и други обитаващи океана видове) се прехранват с растителна материя, разтворена във водата, която поглъщат чрез филтриране.

"Най-влиятелните личности от древността" Открийте древни гробници и съкровища!

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

Тази група включва други животни, които не са свързани помежду си: морски таралежи, морски краставици и др. Те имат регионално значение и се считат за екзотични.

Те нямат глава като такава, предният край на тялото е покрит с черупки и има два пипала под формата на остриета, които, движейки се, вкарват храна в въртящата се дупка, водеща през гърлото в стомаха.

Криотерапия. Криотерапията е процес на замразяване, извършван с течен азот.

Огромното мнозинство на мекотели живеат во длабоките океани и се релативно безбедни од уништување на нивното живеалиште и уништување од страна на луѓето, но тоа не е случај за слатководните мекотели (т.

Уште почудно, повеќето неврони на октопод се наоѓаат не во неговиот мозок, туку во неговите раце, кои можат да функционираат автономно дури и кога се одвоени од неговото тело.

Report this page